Perth - Winners of the Jimmy Shand Shield
Year Winner From
1950 Jimmy Blue(1) Dunning
1951 Robert Campbell Guildtown
1952 Jimmy Blue(2) Dunning
1953 Dougall Jenkins Dundee
1954 James Crawford Ladybank
1955 Dougall Jenkins Dundee
1956 Alistair Hunter Oban
1957 Ian Holmes Dumfries
1958 Alistair Hunter Oban
1959 James Lindsay Glenalmond
1960 John Crawford Freuchie
1961 Ivor Britton Inveraray
1962 Fraser McGlynn Tarbert
1963 Alec McIntyre Scone
1964 John Carmichael Glasgow
1965 James Lindsay Glenalmond
1966 Fraser McGlynn Tarbert
1967 James Cassidy Milnathort
1968 Robert Whitehead Shilbottle
1969 George Stirrat Glasgow
1970 John McGregor Comrie
1971 Bill Black Dunkeld
1972 John Huband Muirhead
1973 John Duncan Dundee
1974 James Lindsay Kirkcaldy
1975 M. Miller Monifieth
1976 Peter Bruce Scone
1977 Graeme Mitchell Cairnie
1978 Eric Bell Forgue
1979 Robert Black(1) Stanley
1980 Richard Ross(1) Glasgow
1981 Richard Ross(2) Glasgow
1982 Jacqueline Dick Freuchie
1983 Duncan Black Stanley
1984 Edward Galley Forfar
1985 Neil Caul Kirriemuir
1986 James Grant Eyemouth
1987 Billy McGuire Linwood
1988 Robert Black(2) London
1989 Liam Howitt(1) Glasgow
1990 Liam Howitt(2) Glasgow
1991 Robert Ross Kincardine
1992 James Coutts Kirkcaldy
1993 Lynne Christie Huntly
1994 Scott Gordon Galston
1995 Brian Morrison Forfar
1996 Mhairi Coutts Kirkcaldy
1997 Alasdair MacCuish Paisley
1998 John Bone Inverallochy
1999 John Burns Falkirk
2000 Michael Philip Cardenden
2001 Neil Galloway Cupar
2002 Alan Small(1) Auchtermuchty
2003 Liam Stewart(1) Galston
2004 Tom Orr(1) Lanark
2005 Gary Sutherland(1) Giffordtown
2006 Alex McKenzie Inverness
2007 Tom Orr(2) Lanark
2008 Gary Sutherland(2) Giffordtown
2009 Andrew Gibb Biggar
2010 Craig Paton(1) Milnathort
2011 Robert Black(3) Bo'ness
2012 Leonard Brown South Shields
2013 Liam Stewart(2) Galston
2014 Brandon McPhee Castletown
2015 Craig Paton(2) Milnathort
2016 Tom Orr(3) Lanark
2017 Matthew MacLennan Edinburgh
2018 Alan Small(2) Cupar
2019 Matthew Scollay Shetland
1950 Jimmy Blue(1) Dunning
1951 Robert Campbell Guildtown
1952 Jimmy Blue(2) Dunning
1953 Dougall Jenkins Dundee
1954 James Crawford Ladybank
1955 Dougall Jenkins Dundee
1956 Alistair Hunter Oban
1957 Ian Holmes Dumfries
1958 Alistair Hunter Oban
1959 James Lindsay Glenalmond
1960 John Crawford Freuchie
1961 Ivor Britton Inveraray
1962 Fraser McGlynn Tarbert
1963 Alec McIntyre Scone
1964 John Carmichael Glasgow
1965 James Lindsay Glenalmond
1966 Fraser McGlynn Tarbert
1967 James Cassidy Milnathort
1968 Robert Whitehead Shilbottle
1969 George Stirrat Glasgow
1970 John McGregor Comrie
1971 Bill Black Dunkeld
1972 John Huband Muirhead
1973 John Duncan Dundee
1974 James Lindsay Kirkcaldy
1975 M. Miller Monifieth
1976 Peter Bruce Scone
1977 Graeme Mitchell Cairnie
1978 Eric Bell Forgue
1979 Robert Black(1) Stanley
1980 Richard Ross(1) Glasgow
1981 Richard Ross(2) Glasgow
1982 Jacqueline Dick Freuchie
1983 Duncan Black Stanley
1984 Edward Galley Forfar
1985 Neil Caul Kirriemuir
1986 James Grant Eyemouth
1987 Billy McGuire Linwood
1988 Robert Black(2) London
1989 Liam Howitt(1) Glasgow
1990 Liam Howitt(2) Glasgow
1991 Robert Ross Kincardine
1992 James Coutts Kirkcaldy
1993 Lynne Christie Huntly
1994 Scott Gordon Galston
1995 Brian Morrison Forfar
1996 Mhairi Coutts Kirkcaldy
1997 Alasdair MacCuish Paisley
1998 John Bone Inverallochy
1999 John Burns Falkirk
2000 Michael Philip Cardenden
2001 Neil Galloway Cupar
2002 Alan Small(1) Auchtermuchty
2003 Liam Stewart(1) Galston
2004 Tom Orr(1) Lanark
2005 Gary Sutherland(1) Giffordtown
2006 Alex McKenzie Inverness
2007 Tom Orr(2) Lanark
2008 Gary Sutherland(2) Giffordtown
2009 Andrew Gibb Biggar
2010 Craig Paton(1) Milnathort
2011 Robert Black(3) Bo'ness
2012 Leonard Brown South Shields
2013 Liam Stewart(2) Galston
2014 Brandon McPhee Castletown
2015 Craig Paton(2) Milnathort
2016 Tom Orr(3) Lanark
2017 Matthew MacLennan Edinburgh
2018 Alan Small(2) Cupar
2019 Matthew Scollay Shetland