53rd Perth Festival 2002
by Joe O’Neill
B&F December 2002
(A somewhat abbreviated report compared to previous years)
All Scotland Senior Amateur Traditional Solo (John Crawford Trophy)
1)
2)
3)
All Scotland Open Traditional Accordion Solo Championship (Jimmy Shand Shield)
1) Alan Small (Kinross)
2)
3)
Senior Scottish Dance Band (John Gibson, Ronnie Cooper Trophy)
1)
2)
3)
All Scotland Junior Ceilidh Band (Alex MacArthur Cup)
1) Robert Menzies (Thornhill)
2)
3)
Own Composition (Jimmy Blue Trophy)
1) Perdy Syres-Gibson (Edinburgh)
2)
3)
Scottish Trio (Perth Accordion & Fiddle Club Challenge Cup)
1) Gary Forrest (Jedburgh)
2)
3)
Scottish Traditional Button Key Accordion Solo
1) John Weaks (Glasgow)
2)
3)
Veterans’ Solo (40 and over) (Andrew Rankine Memorial Quaich)
1) Willie Lawrie (Kinlochleven)
2)
3)
Junior Traditional Accordion Solo (Under 16) (Angus Accordion College Challenge Shield)
1) David McKenzie (Dingwall)
2)
3)
Junior Accordion Solo for Traditional Pipe Music (Under 16) (Charlie Cowie Cup)
1) Gary Sutherland (Ladybank)
2)
3)
Senior Ladies Accordion Solo (Jimmy Stephens Silver Salver)
1) Kerry Irvine (Fraserburgh)
2)
3)
Senior Accordion Solo for Traditional Pipe Music (Bill Black Challenge Cup)
1) Gary Forrest (Jedburgh)
2)
3)
Junior Girls Traditional Accordion Solo (Under 16) (Margaret Hendrie Silver Salver)
1) Gemma Coupland (Loanhead)
2)
3)
Scottish Ceilidh Band (Bobby MacLeod Trophy)
1) Gary Forrest (Jedburgh)
2)
3)
Junior Traditional Accordion Solo (Under 12)
1) Gemma Coupland (Loanhead)
2)
3)
FIDDLE CLASSES
Junior Fiddle Solo (Under 16) (Albie Tedham Trophy)
1) Kathryn Matthews (turriff)
2)
3)
Junior Fiddle Solo Slow Air (Under 16)
1) Kathryn Matthews (Turriff)
2)
3)
Junior Fiddle Solo (Under 12) (Jim Ritchie Challenge Cup)
1) Kerry Alexander (Buckie)
2)
3)
Senior Fiddle Solo (16 and over) (Ian Powrie Cup)
1) Perdy Syres-Gibson (Edinburgh)
2)
3)
Senior Fiddle Solo Slow Air (16 and over)
1) Perdy Syres-Gibson (Edinburgh)
2)
3)
All Scotland Senior Amateur Traditional Solo (John Crawford Trophy)
1)
2)
3)
All Scotland Open Traditional Accordion Solo Championship (Jimmy Shand Shield)
1) Alan Small (Kinross)
2)
3)
Senior Scottish Dance Band (John Gibson, Ronnie Cooper Trophy)
1)
2)
3)
All Scotland Junior Ceilidh Band (Alex MacArthur Cup)
1) Robert Menzies (Thornhill)
2)
3)
Own Composition (Jimmy Blue Trophy)
1) Perdy Syres-Gibson (Edinburgh)
2)
3)
Scottish Trio (Perth Accordion & Fiddle Club Challenge Cup)
1) Gary Forrest (Jedburgh)
2)
3)
Scottish Traditional Button Key Accordion Solo
1) John Weaks (Glasgow)
2)
3)
Veterans’ Solo (40 and over) (Andrew Rankine Memorial Quaich)
1) Willie Lawrie (Kinlochleven)
2)
3)
Junior Traditional Accordion Solo (Under 16) (Angus Accordion College Challenge Shield)
1) David McKenzie (Dingwall)
2)
3)
Junior Accordion Solo for Traditional Pipe Music (Under 16) (Charlie Cowie Cup)
1) Gary Sutherland (Ladybank)
2)
3)
Senior Ladies Accordion Solo (Jimmy Stephens Silver Salver)
1) Kerry Irvine (Fraserburgh)
2)
3)
Senior Accordion Solo for Traditional Pipe Music (Bill Black Challenge Cup)
1) Gary Forrest (Jedburgh)
2)
3)
Junior Girls Traditional Accordion Solo (Under 16) (Margaret Hendrie Silver Salver)
1) Gemma Coupland (Loanhead)
2)
3)
Scottish Ceilidh Band (Bobby MacLeod Trophy)
1) Gary Forrest (Jedburgh)
2)
3)
Junior Traditional Accordion Solo (Under 12)
1) Gemma Coupland (Loanhead)
2)
3)
FIDDLE CLASSES
Junior Fiddle Solo (Under 16) (Albie Tedham Trophy)
1) Kathryn Matthews (turriff)
2)
3)
Junior Fiddle Solo Slow Air (Under 16)
1) Kathryn Matthews (Turriff)
2)
3)
Junior Fiddle Solo (Under 12) (Jim Ritchie Challenge Cup)
1) Kerry Alexander (Buckie)
2)
3)
Senior Fiddle Solo (16 and over) (Ian Powrie Cup)
1) Perdy Syres-Gibson (Edinburgh)
2)
3)
Senior Fiddle Solo Slow Air (16 and over)
1) Perdy Syres-Gibson (Edinburgh)
2)
3)