6th Musselburgh Festival 1980
by Festival Committee
B&F - No Report
Junior Accordion
Under 12 Traditional Accordion Solo – Pentland Cup
1) Ian Skinner (Blackridge)
12 and Under 16 Traditional Accordion Solo – Jim Johnstone Cup
1) William Currie (Milngavie)
Junior Traditional Duet – Angus Howie Cups
1) Duncan Black (Stanley) & Douglas Davidson
Senior Accordion
Senior Traditional Accordion Solo – Clinkscale Cup
1) Neil Copland (Dundee)
Trios – Jimmy Blue Trophy
1) Graham Geddes (Newmacher)
Bands – Overall Winner - Iain MacPhail Cup
1) Robert Black (Stanley)
CLASSICAL ACCORDION
Under 12 Classical Solo – Kelso Cup
1) Ian Hutson (Dunbar)
Under 14 Classical Solo – Aberdeen Cup
1) John Donald
Under 16 Classical Solo – Dundee Shield
1) James Sharp
Open Classical Solo – Jimmy Clinkscale Shield
1) Martin Dobbin
Under 16 Classical Duet - Alex MacArthur Cups
1) Norma Brodie (Whitburn) & Bobby Gavin
Open Classical Duet – Dunfermline Cup
1) Neil & Allan Copland (Dundee)
FIDDLE
Junior Fiddle Solo – MSR – Strathspey and Reel Association Cup
1) Mark Winchester (Keith)
Senior Fiddle Solo – Slow Strathspey, MSR – St. Boswell Cup
1) Leslie Currie (Dingwall)
Senior Fiddle Solo – Slow Air – Ron Gonella Cup
1) Kathleen Smith
Youngest Boy Competitor – John McQueen Medal
Colin Brown (Innerleithan)
Under 12 Traditional Accordion Solo – Pentland Cup
1) Ian Skinner (Blackridge)
12 and Under 16 Traditional Accordion Solo – Jim Johnstone Cup
1) William Currie (Milngavie)
Junior Traditional Duet – Angus Howie Cups
1) Duncan Black (Stanley) & Douglas Davidson
Senior Accordion
Senior Traditional Accordion Solo – Clinkscale Cup
1) Neil Copland (Dundee)
Trios – Jimmy Blue Trophy
1) Graham Geddes (Newmacher)
Bands – Overall Winner - Iain MacPhail Cup
1) Robert Black (Stanley)
CLASSICAL ACCORDION
Under 12 Classical Solo – Kelso Cup
1) Ian Hutson (Dunbar)
Under 14 Classical Solo – Aberdeen Cup
1) John Donald
Under 16 Classical Solo – Dundee Shield
1) James Sharp
Open Classical Solo – Jimmy Clinkscale Shield
1) Martin Dobbin
Under 16 Classical Duet - Alex MacArthur Cups
1) Norma Brodie (Whitburn) & Bobby Gavin
Open Classical Duet – Dunfermline Cup
1) Neil & Allan Copland (Dundee)
FIDDLE
Junior Fiddle Solo – MSR – Strathspey and Reel Association Cup
1) Mark Winchester (Keith)
Senior Fiddle Solo – Slow Strathspey, MSR – St. Boswell Cup
1) Leslie Currie (Dingwall)
Senior Fiddle Solo – Slow Air – Ron Gonella Cup
1) Kathleen Smith
Youngest Boy Competitor – John McQueen Medal
Colin Brown (Innerleithan)