Previous Winners
UNDER 12 FIDDLE SOLO
NAAFC MUSSELBURGH TROPHY
1998 ERIN SMITH
1999 ERIN SMITH
2000 ERIN SMITH
2001 SOPHIE SNEDDON
2002 KERRY ALEXANDER
2003 MAGGIE ADAMSON
2004 MAGGIE ADAMSON
2005 NEIL DAVIDSON
2006 HANNAH DICKSON
2007 SARAH ALEXANDER
2008 HANNAH RENTON
2009 HANNAH RENTON
2010 STUART DAVIDSON
2011 SEAN ALLAN
2012 ANNA WESTWELL
2013 ANNA WESTWELL
2014 KATIE ORROCK
2015 RHIANN MATTHEWS
2016 KIRSTY GRANT
2017 KIRSTY GRANT
2018 YELENA ANDERSON
2019 TYLER MARTIN
2020 KATIE SEIVWRIGHT
2021 KRISTIE WILLIAMSON
JUNIOR FIDDLE SOLO (MARCH, STRATHSPEY & REEL)
ASSOCIATION CUP & KIRSTY’S CEILIDH SHIELD
1976 GILLIAN YELLOP
1977 ADDIE HARPER
1978 ADDIE HARPER
1979 DAVID MORRICE
1980 MARK WINCHESTER
1981 MARK WINCHESTER
1982 MAUREEN TURNBULL
1983 ALISON SMITH
1984 ALISON SMITH
1985 LORNA LEITCH
1986 MARK MacDOUGALL
1987 INGA SCOTT
1988 KATHRYN NICOLL
1989 KATHRYN NICOLL
1990 GILLIAN RISI
1991 KAREN HARPER
1992 GILLIAN RISI
1993 SUSAN MacKINTOSH
1994 LAURA McGHEE
1995 LAURA McGHEE
1996 PATSY REID
1997 PATSY REID
1998 PATSY REID
1999 INGRID HAMMOND
2000 INGRID HAMMOND
2001 ERIN SMITH
2002 GEORGE SMITH
2003 GEORGE SMITH
2004 MAGGIE ADAMSON
2005 FIONA HENDERSON
2006 MAGGIE ADAMSON
2007 MAGGIE ADAMSON
2008 MAGGIE ADAMSON
2009 EILIDH ANDERSON
2010 EILIDH ANDERSON
2011 GEORGE DAVIDSON
2012 GEORGE DAVIDSON
2013 HANNAH RENTON
2014 EILIDH MacLEOD
2015 SEAN ALLAN
2016 ERYN RAE
2017 KIRSTY GRANT
2018 EMMA LEASK
2019 RHIANN MATTHEW
2020 TYLER MARTIN
2021 MAGNUS A WILLIAMSON
JUNIOR FIDDLE SOLO (SLOW AIR)
DOUGIE WELSH MEMORIAL CUP
1984 MAUREEN TURNBULL
1985 ALISON SMITH
1986 JACQUELINE GILKES
1987 EILIDH SHAW
1988 KATHRYN NICOLL
1989 CAROL ANDERSON
1990 FIONA BALLANTINE
1991 FIONA BALLANTINE
1992 GILLIAN RISI
1993 SUSAN MacKINTOSH
1994 MARY PEGGIE
1995 LAURA McGHEE
1996 STEPHANIE BROUGH
1997 STEPHANIE BROUGH
1998 PATSY REID
1999 PATSY REID
2000 FIONA JOHNSON
2001 FIONA JOHNSON
2002 ERIN SMITH
2003 JENNIFER WATSON
2004 SOPHIE SNEDDON
2005 FIONA HENDERSON
2006 JACK SMEDLEY
2007 MAGGIE ADAMSON
2008 MAGGIE ADAMSON
2009 JACK WESTWELL
2010 HANNAH RENTON
2011 HANNAH RENTON
2012 GEORGE DAVIDSON
2013 EILIDH MacLEOD
2014 EILIDH MacLEOD
2015 MAGNUS WESTWELL
2016 ERYN RAE
2017 RHIANN MATTHEW
2018 EMMA LEASK
2019 ANYA JOHNSTON
2020 TYLER MARTIN
2021 ASHLEY HAY
SENIOR FIDDLE SOLO (SLOW STRATHSPEY, MARCH, STRATHSPEY & REEL)
ST BOSWELLS CUP
1976 JAMES FERGUSON
1977 JAMES FERGUSON
1978 GILLIAN YELLOP
1979 GILLIAN YELLOP
1980 LESLIE CURRIE
1981 GREGOR BORLAND
1982 GREGOR BORLAND
1983 JEAN - ANNE CALLANDER
1984 JOAN MacLAUGHLIN
1985 BOB EDWARD
1986 LORNA LEITCH
1987 REBECCA HUNTER
1988 REBECCA HUNTER
1989 MAUREEN TURNBULL
1990 ALASTAIR MacCULLOCH
1991 KATHRYN NICOLL
1992 KATHRYN NICOLL
1993 ALASTAIR McCULLOCH
1994 MAUREEN TURNBULL
1995 SUSAN MacKINTOSH
1996 SUSAN MacKINTOSH
1997 SUSAN MacKINTOSH
1998 STUART ROBERTSON
1999 IAIN ANDERSON
2000 IAIN ANDERSON
2001 INGRID HAMMOND
2002 INGRID HAMMOND
2003 AIDAN BROADBRIDGE
2004 IAIN ANDERSON
2005 GEMMA DONALD
2006 GEMMA DONALD
2007 RAEMOND JAPPY
2008 RAEMOND JAPPY
2009 MAGGIE ADAMSON
2010 MAGGIE ADAMSON
2011 ANNE NICOL
2012 MAGGIE ADAMSON
2013 MAGGIE ADAMSON
2014 MAGGIE ADAMSON
2015 MAGGIE ADAMSON
2016 MAGNUS WESTWELL
2017 ELLIE McLAREN
2018 ANNE MITCHELL
2019 ANNE MITCHELL
2020 SHONA MacFADYEN
2021 SHONA MacFADYEN
SENIOR FIDDLE SOLO (SLOW AIR)
RON GONELLA CUP
1977 GUTHRIE RAIT
1978 DICK RUTTER
1979 DONALD MacALLISTER
1980 KATHLEEN SMITH
1981 LESLIE CURRIE
1982 JANE RAYWORTH
1983 BOB EDWARDS
1984 STELLA CLARK
1985STELLA CLARK
1986 LORNA LEITCH
1987 REBECCA HUNTER
1988 REBECCA HUNTER
1989 MAUREEN TURNBULL
1990 ALASTAIR McCULLOCH
1991 ALASTAIR McCULLOCH
1992 AIDAN O'ROURKE
1993 DOUGLAS BALLANTYNE
1994 MAUREEN TURNBULL
1995 MHAIRI SKINNER
1996 LAURA McGHEE
1997 SUSAN MacKINTOSH
1998 ELISABETH McLAY
1999 CLARE GULLAN
2000 CLARE GULLAN
2001 NEIL ADAMS
2002 PERDY SYERS-GIBSON
2003 ROSS THOMSON
2004 LAURA LOCKYER
2005 PERDY SYERS-GIBSON
2006 KATHRYN MATTHEWS
2007 RAEMOND JAPPY
2008 NICOLA AUCHNIE
2009 MAGGIE ADAMSON
2010 ANNE NICOL
2011 MAGGIE ADAMSON
2012 MAGGIE ADAMSON
2013 MAGGIE ADAMSON
2014 GEORGE DAVIDSON
2015 MAGGIE ADAMSON
2016 MAGNUS WESTWELL
2017 SHONA MacFADYEN
2018 MEREDITH HUDOCK
2019 SHONA MacFADYEN
2020 ANNE MITCHELL
2021 EMMA LEASK
OPEN FIDDLE GROUP
LESMAHAGOW QUAICH
1988 MARIE FIELDING
1989 FIDDLERS FORTE
1990 BOB EDWARD
1991 ANDREW KNIGHT'S SCRATCH BAND
1992 MARIE FIELDING
1993 DICK RUTTER
1994 TAYSIDE YOUTH PLAYERS
1995 TAYSIDE YOUTH PLAYERS
1996 TAYSIDE YOUTH PLAYERS
1997 TAYSIDE YOUTH PLAYERS
1998 ST JOHN'S STRINGERS
1999 BANCHORY FIDDLERS
2000 TAYSIDE YOUNG FIDDLERS "B"
2001 TAYSIDE YOUNG FIDDLERS
2002 TAYSIDE YOUNG FIDDLERS
2003 TAYSIDE YOUNG FIDDLERS "A"
2004 TAYSIDE YOUNG FIDDLERS
2005 THE GILL SIMPSON PLAYERS
2006 THE GILL SIMPSON PLAYERS
2007 ANDREW KAIN FIDDLE GROUP
2008 ANDREW KAIN FIDDLE GROUP
2009 ANDREW KAIN FIDDLE GROUP
2010 NO STRINGS ATTACHED
2011 JACK WESTWELL
2012 NO STRINGS ATTACHED
2013 DEESIDE LOONS AND QUINES
2014 DEESIDE LOONS AND QUINES
2015 DEESIDE LOONS AND QUINES
2016 STRINGS 'N' THINGS
2017 STRINGS 'N' THINGS
2018 DEESIDE LOONS AND QUINES
2019 DEESIDE LOONS AND QUINES
2020 THE LAST GASPERS
2021 DEESIDE LOONS AND QUINES
OPEN FIDDLE SOLO - HORNPIPE & JIG
JOHN ELLIS TROPHY
2011 MAGGIE ADAMSON
2012 MAGGIE ADAMSON
2013 MAGGIE ADAMSON
2014 MAGGIE ADAMSON
2015 MAGGIE ADAMSON
2016 SHONA MacFADYEN
2017 ELLIE McLAREN
2018 ELLIE McLAREN
2019 SHONA MacFADYEN
2020 ANYA JOHNSTON
2021 EMMA LEASK
UNDER 10 TRADITIONAL ACCORDION SOLO
ISLESTEPS SHIELD
2005 GREGOR ALLAN
2006 EMMA DICKSON
2007 EMMA DICKSON
2008 JAKE LAING
2009 KATIE TODD
2010 ANDREW ERSKINE
2011 GRACE IRELAND
2012 CAMERON McLAREN
2013 ARCHIE MacKECHNIE
2014 ALICE GIRLING
2015 CLELLAND SHAND
2016 FIN HOPE
2017 INVER SHAND
2018 JAKE JOHNSTONE
2019 EMILY GOLD
2020 ALISTAIR ADAMSON
2021 ALISTAIR ADAMSON
UNDER 12 TRADITIONAL ACCORDION SOLO
PENTLAND CUP
1980 IAN SKINNER
1981 DIANNE ARMSTRONG
1982 DALE GALLEY
1983 TRACY AITKEN
1984 ALAN FRATER
1985 SCOTT SNEDDON
1986 CRAIG SKINNER
1987 LINDSAY TORRIE
1988 MHAIRI COUTTS
1989 ANDREW GORDON
1990 IAIN ANDERSON
1991 ALEXANDER LINDSAY
1992 JANETTE MORRISON
1993JANETTE MORRISON
1994 FRASER BURKE
1995 BRIAN MacDONALD
1996 LIAM STEWART
1997 BRIAN MacDONALD
1998 BRIAN MacDONALD
1999 ELIZABETH STIRRAT
2000 ALEXANDER MacKENZIE
2001 ALEXANDER MacKENZIE
2002 JIM GOLD
2003 KYLE LOVIE WILLOX
2004 ADAM BRADY
2005 CALUM MUIR
2006 DUNCAN MUIR
2007 GREGOR ALLAN
2008 EMMA DICKSON
2009 EMMA DICKSON
2010 KYLE INNES
2011 CIORSTAIDH CHAIMBEUL
2012 EWAN DOWIE
2013 KYLE ROWAN
2014 CAMERON McLAREN
2015 ARCHIE MacKECHNIE
2016 CLELLAND SHAND
2017 CLELLAND SHAND
2018 INVER SHAND
2019 INVER SHAND
2020 JAKE JOHNSTONE
2021 ALISTAIR ADAMSON
12 & UNDER 16 TRADITIONAL ACCORDION SOLO
JIM JOHNSTONE CUP
1975 KENNETH McGINTY
1976 PAT GAMMIE
1977 ROBERT BLACK
1978 DUNCAN BLACK
1979 DUNCAN BLACK
1980 WILLIAM CURRIE
1981 COLIN DEWAR
1982 DUNCAN BLACK
1983 IAN SKINNER
1984 DIANNE ARMSTRONG
1985 DIANNE ARMSTRONG
1986 LYNN GOULD
1987 JAMES COUTTS
1988 WAYNE ROBERTSON
1989 BRUCE PEEBLES
1990 MHAIRI COUTTS
1991 MHAIRI COUTTS
1992 IAN SHEPHERD
1993 IAN SHEPHERD
1994 IAIN ANDERSON
1995 GORDON FRASER
1996 GORDON FRASER
1997 LIAM STEWART
1998 SCOTT STEVENSON
1999 LIAM STEWART
2000 LIAM STEWART
2001 DAVID MacKENZIE
2002 DAVID MacKENZIE
2003 SCOTT NICHOL
2004 JAMES ANDREW WATT
2005 ROYA MacLEAN
2006 CAMERON KELLOW
2007 WILLIAM SCOTT
2008 CRAIG PATON
2009 STEVEN TODD
2010 SAM RUTHERFORD
2011 ADIN GRAHAM
2012 ADAM GIBB
2013 ADAM GIBB
2014 KYLE ROWAN
2015 EWAN DOWIE
2016 KYLE ROWAN
2017 KYLE ROWAN
2018 MIKE LAURENSON
2019 CLELLAND SHAND
2020 FIN HOPE
2021 CLELLAND SHAND
12 & UNDER 16 TRADITIONAL ACCORDION SOLO
JAMES PATERSON MEMORIAL TROPHY
(most promising player not placed 1st, 2nd or 3rd)
2011 ALEX STEWART
2012 CAMERON DUNCAN
2013 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2014 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2015 INDIA SMITH
2016 MIKE LAURENSON
2017 No award
2018 No award
2019 EMILY GIFFORD
2020 EMILY GIFFORD
2021 VICTORIA BYRNE-McCOMBIE
SENIOR TRADITIONAL ACCORDION SOLO
CLINKSCALE CUP
1975 ALAN DOIG
1976 JAMES HARDIE
1977 ALEX LINDSAY
1978 ALEX LINDSAY
1979 MARION WILSON
1980 NEIL COPLAND
1981 GEORGE CARMICHAEL
1982 ALEX LINDSAY
1983 JOHN BONE
1984 EDWARD GALLEY
1985 KAREN LEITCH
1986 KAREN LEITCH
1987 GORDON SHAND
1988 JAMES COUTTS
1989 JAMES GRANT
1990 FIONA GILFILLAN
1991 LYNNE CHRISTIE
1992 LINDSAY WEIR
1993 MHAIRI COUTTS
1994 SCOTT GORDON
1995 PAULINE BRADLEY
1996 IAN SKINNER
1997 SHIRLEY CAMPBELL
1998 JOHN BURNS
1999 MICHAEL PHILIP
2000 LINDSEY-ANN ALLAN
2001 LIAM STEWART
2002 GRAEME MacKAY
2003 GARY FORREST
2004 LIAM STEWART
2005 DAVID MacKENZIE
2006 LIAM STEWART
2007 LIAM STEWART
2008 TOM ORR
2009 GRAEME MacKAY
2010 LIAM STEWART
2011 GARY SUTHERLAND
2012 NEIL-ANGUS MACNEIL
2013 MATTHEW MacLENNAN
2014 LEONARD BROWN
2015 EMMA DICKSON
2016 CRAIG PATON
2017 ADIN GRAHAM
2018 ALAN SMALL
2019 ALAN SMALL
2020 ALAN SMALL
2021 BRUCE PEEBLES
JUNIOR ACCORDION SOLO (PIPE MUSIC)
BILL BLACK CUP
1981 EDWARD GALLEY
1982 IAN SKINNER
1983 IAN SKINNER
1984 DIANNE ARMSTRONG
1985 DALE GALLEY
1986 JAMES COUTTS
1987 LYNN GOULD
1988 WAYNE ROBERTSON
1989 WAYNE ROBERTSON
1990 ALEC WEIR
1991 MHAIRI COUTTS
1992 KARL SANDEMAN
1993 IAIN ANDERSON
1994 IAIN ANDERSON
1995 GORDON FRASER
1996 GORDON FRASER
1997 FRASER BURKE
1998 FRASER BURKE
1999 BRIAN MacDONALD
2000 LIAM STEWART
2001 TOM ORR
2002 TOM ORR
2003 GARY SUTHERLAND
2004 CRAIG PATON
2005 WILLIAM SCOTT
2006 ANDREW GIBB
2007 LUKE CRAWFORD
2008 CRAIG PATON
2009 CALUM MUIR
2010 STEVEN TODD
2011 ALEX STEWART
2012 ADAM GIBB
2013 ADAM GIBB
2014 KYLE ROWAN
2015 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2016 KYLE ROWAN
2017 KYLE ROWAN
2018 MIKE LAURENSON
2019 ARCHIE McKECHNIE
2020 KYLE ANDERSON
2021 INVER SHAND
SENIOR ACCORDION SOLO (PIPE MUSIC)
BILL POWRIE MEMORIAL CUP
1981 GRAHAM GEDDES
1982 GEORGE CARMICHAEL
1983 ELIZABETH STEVEN
1984 EDWARD GALLEY
1985 ELIZABETH STEVEN
1986 BRIAN MORRISON
1987 SANDY WATSON
1988 JAMES COUTTS
1989 NEIL CAUL
1990 LINDSAY WEIR
1991 LYNN GOULD
1992 IAIN CATHCART
1993 JULIE McRITCHIE
1994 COLIN BROWN
1995 IAIN ANDERSON
1996 ANDREW GORDON
1997 MICHAEL PHILIP
1998 SHIRLEY CAMPBELL
1999 JOHN BURNS
2000 IAN SHEPHERD
2001 PHILIP COPLAND
2002 JANETTE MORRISON
2003 LIAM STEWART
2004 SUSAN MacFADYEN
2005 MATTHEW MacLENNAN
2006 SUSAN MacFADYEN
2007 TOM ORR
2008 TOM ORR
2009 MATTHEW MacLENNAN
2010 ANDREW GIBB
2011 STEVEN TODD
2012 NEIL-ANGUS MACNEIL
2013 MATTHEW MacLENNAN
2014 JOHN BURNS
2015 SUSAN MacFADYEN
2016 EMMA DICKSON
2017 GARY SUTHERLAND
2018 JOHN BURNS
2019 SUSAN MacFADYEN
2020 SUSAN MacFADYEN
2021 LIAM STEWART
OPEN BUTTON KEY ACCORDION SOLO
WINDYGATES TROPHY
1988 WILLIE MAGUIRE
1989 BRUCE LINDSAY
1990 WILLIE MAGUIRE
1991 NEIL LOWRY
1992 JIM CRAWFORD
1993 BILL McHARDY
1994 BILL McHARDY
1995 ALEXANDER LINDSAY
1996 ALEXANDER LINDSAY
1997 ALEXANDER LINDSAY
1998 GRAEME MacKAY
1999 GRAEME MacKAY
2000 GRAEME MacKAY
2001 GRAEME MacKAY
2002 GRAEME MacKAY
2003 GRAEME MacKAY
2004 NORMAN MacKAY
2005 JOHN WEAKS
2006 GRAEME MacKAY
2007 GRAEME MacKAY
2008 GRAEME MacKAY
2009 GRAEME MacKAY
2010 GRAEME MacKAY
2011 GRAEME MacKAY
2012 BRANDON McPHEE
2013 BRANDON McPHEE
2014 BRANDON McPHEE
2015 JOHN WEAKS
2016 JOHN WEAKS
2017 JOHN WEAKS
2018 JOHN WEAKS
2019 JOHN WEAKS
2020 JOHN WEAKS
2021 SCOTT BAND
SCOTTISH JUNIOR DUET
ANGUS HOWIE CUPS
1976 JAMES CURRIE/THOMAS CURRIE
1977 JAMES CURRIE/THOMAS CURRIE
1978 ROBERT BLACK/DUNCAN BLACK
1979 ROBERT BLACK/DUNCAN BLACK
1980 DUNCAN BLACK/DOUGLAS DAVIDSON
1981 YVONNE MATHIESON/LYNN MATHIESON
1982 EDWARD GALLEY/DALE GALLEY
1983 MAY TAYLOR/MARGO TAYLOR
1984 GRAHAM JEFFREY/LORNA JEFFREY
1985 DIANNE ARMSTRONG/LYNNETE WOOD
1986 JACQUELINE GILKES/EMMA RAYWORTH
1987 KATHRYN NICOLL/BILLY NICOLL
1988 KATHRYN NICOLL/BILLY NICOLL
1989 KEVIN SWINTON/ROSS LOTHIAN
1990 KEVIN SWINTON/ROSS LOTHIAN
1991 KAREN HARPER/GILLIAN RISI
1992 KAREN HARPER/GILLIAN RISI
1993 KEVIN SWINTON/ROSS LOTHIAN
1994 SANDRA HUTCHISON/NATALINA WOOD
1995 LAURA McGHEE/STEPHANIE BROUGH
1996 NO ENTRIES
1997 FIONA JOHNSON/KIRSTY JOHNSON
1998 GRAEME DAVIDSON/DONNA DAVIDSON
1999 FIONA JOHNSON/KIRSTY JOHNSON
2000 SARAH DOWNIE/LUKE BRADY
2001 GRAEME DAVIDSON/DONNA DAVIDSON
2002J OHN THOW/LUKE BRADY
2003 GEMMA COUPLAND/SCOTT NICHOL
2004 JIM GOLD/TOM GOLD
2005 GEMMA COUPLAND/SCOTT NICHOL
2006 REBEKAH MITCHELL/KIRSTEN McSPORRAN
2007 MAGGIE ADAMSON/ANDREW GIBB
2008 ANDREW GIBB/MAGGIE ADAMSON
2009 DUNCAN MUIR/ROY ANDERSON
2010 DUNCAN MUIR/ROY ANDERSON
2011 EMMA DICKSON/HANNAH DICKSON
2012 MAGNUS WESTWELL/ANNA WESTWELL
2013 MAGNUS WESTWELL/ANNA WESTWELL
2014 ANDREW ERSKINE/SAMANTHA ERSKINE
2015 RHIANN MATTHEWS/ELLIE McLAREN
2016 ANYA JOHNSTON/JODIE SMITH
2017 ANYA JOHNSTON/JODIE SMITH
2018 MIKE LAURENSON/EMILY LAURENSON
2019 EMMA LEASK/RHIANN MATTHEW
2020 TYLER MARTIN/ROSIE LAUNDON
2021 TYLER MARTIN/ROSIE LAUNDON
TRIO
JIMMY BLUE TROPHY
1975 ALAN DOIG
1976 NORMAN WILLIAMS
1977 NORMAN WILLIAMS
1978 GRAEME MITCHELL
1979 NORMAN WILLIAMS
1980 GRAHAM GEDDES
1981 THE BORDER SOUND
1982 ROBERT BLACK
1983 NEIL COPLAND
1984 NEIL COPLAND
1985 NEIL COPLAND
1986 WEST TELFERTON CALEDONIAN
1987 ELIZABETH MacKENZIE
1988 ALASDAIR MacPHAIL
1989 MARIE FIELDING
1990 LYNN GOULD
1991 JAMES COUTTS
1992 MARIE FIELDING
1993 SCOTT GORDON
1994 DAVID OSWALD
1995 MURIEL JOHNSTON
1996 BALGAY TRIO
1997 SANDY LEGGET
1998 BALGAY TRIO
1999 BALGAY TRIO
2000 LINDSEY WEIR
2001 TAYSIDE TRIAD
2002 TOM ORR
2003 TOM ORR
2004 JOHN BURNS
2005 JIM GOLD
2006 TOM ORR
2007 SUSAN MacFADYEN
2008 ANDREW GIBB
2009 TOMFOOLERY
2010 STEVEN TODD
2011 DAVID KENNEDY
2012 MAGGIE ADAMSON
2013 MAGGIE ADAMSON
2014 MATTHEW MacLENNAN
2015 ADIN GRAHAM
2016 ADIN GRAHAM
2017 KYLE ROWAN
2018 SUSAN MacFADYEN
2019 SUSAN MacFADYEN
2020 WILLIAM SCOTT
2021 DUNCAN BLACK
TRIO
ERIC GOODFELLOW MEMORIAL SHIELD
(RUNNERS -UP)
2009 CRAIG PATON
2010 ADAM GIBB
2011 STEVEN TODD
2012 STEVEN TODD
2013 CALLUM CRUICKSHANK
2014 MAGGIE ADAMSON
2015 SUSAN MacFADYEN
2016 CENTRAL BELTERS
2017 GRAHAM McLENNAN
2018 ELLIE McLAREN
2019 FIN HOPE
2020 NO ENTRIES
2021 RHIANN MATTHEW
TRIO
DAVID FLOCKHART SHIELD
(TRIO WITH BEST PIANO PLAYER)
2011 DAVID KENNEDY
2012 MAGGIE ADAMSON
2013 CALLUM CRUICKSHANK
2014 MATTHEW MacLENNAN
2015 SUSAN MacFADYEN
2016 CENTRAL BELTERS
2017 KYLE ROWAN
2018 GEMMA DONALD
2019 SUSAN MacFADYEN
2020 WILLIAM SCOTT
2021 DUNCAN BLACK
BAND
IAIN MACPHAIL CUP
1975 STEWART SNEDDON
1976 ALAN DOIG
1977 JOHN RENTON
1978 NORMAN WILLIAMS
1979 NORMAN WILLIAMS
1980 ROBERT BLACK
1981 GRAHAM ROSS
1982 ROBERT BLACK
1983 THE OAKBANK SOUND
1984 CRAIG McCALLUM
1985 COLIN DEWAR
1986 WEST TELFERTON CALEDONIAN
1987 JAMES COUTTS
1988 ALASDAIR MacPHAIL
1989 IAN HUTSON
1990 SCOTT LESLIE
1991 MARION ANDERSON
1992 LINDSAY WEIR
1993 ALISTAIR MacLEOD
1994 ALASDAIR MacCUISH
1995 MHAIRI COUTTS
1996 CAMPERDOWN CEILIDH BAND
1997 SANDY LEGGET
1998 DANA QUINN
1999 COLIN BROWN CB
2000 NICKY McMICHAN
2001 TOM ORR
2002 SCOTT GORDON
2003 TOM ORR
2004 SUSAN MacFADYEN
2005 LIAM STEWART
2006 JIM GOLD
2007 LIAM STEWART
2008 ANDREW GIBB
2009 TOMFOOLERY
2010 SAM RUTHERFORD
2011 DAVID KENNEDY
2012 CRAIG PATON
2013 JOHN BURNS
2014 MAGGIE ADAMSON
2015 SUSAN MacFADYEN
2016 CENTRAL BELTERS
2017 KYLE ROWAN
2018 JOHN BURNS
2019 JOHN BURNS
2020 PENTLANDS AUGMENTED
2021 JOHN BURNS
BAND
ARTHUR EASSON TROPHY
(BAND WITH BEST RHYTHM SECTION)
1982 GEORGE CARMICHAEL
1983 COLIN DEWAR
1984 CRAIG McCALLUM
1985 COLIN DEWAR
1986 WEST TELFERTON CALEDONIAN
1987 JAMES COUTTS
1988 NEIL MacEACHERN
1989 IAN HUTSON
1990 IAN THOMSON
1991 RYAN McGLYNN
1992 LINDSAY WEIR
1993 ALASDAIR MacPHAIL
1994 ALASTAIR MacCUISH
1995 WENDY GODFREY
1996 CAMPERDOWN CEILIDH BAND
1997 SANDY LEGGET
1998 DANA QUINN
1999 SCOTT GORDON
2000 GIVE WAY
2001 ALASTAIR MacCUISH
2002 SCOTT GORDON
2003 ROBERT MENZIES
2004 STUART CAMERON
2005 LIAM STEWART
2006 GARY SUTHERLAND
2007 SCOTT NICHOL
2008 CAMERON KELLOW
2009 TOMFOOLERY
2010 SAM RUTHERFORD
2011 STEVEN TODD
2012 CRAIG PATON
2013 CALLUM CRUICKSHANK
2014 MAGGIE ADAMSON
2015 ADIN GRAHAM
2016 JUNEILIAN
2017 KYLE ROWAN
2018 JOHN BURNS
2019 JOHN BURNS
2020 MARY RUTHERFORD
2021 JOHN BURNS
BAND
JOHN FAIRBAIRN MEMORIAL TROPHY
(RUNNERS - UP)
2004 DUNCAN HUTCHISON
2005 NICKY McMICHAN
2006 LIAM STEWART
2007 SUSAN MacFADYEN
2008 CRAIG PATON
2009 ANDREW GIBB
2010 STEVEN TODD
2011 STEVEN TODD
2012 ADAM GIBB
2013 CALLUM CRUICKSHANK
2014 ADIN GRAHAM
2015 JOHN BURNS
2016 JUNELIAN
2017 IAIN CATHCART
2018 IAIN CATHCART
2019 JENNIFER FORREST
2020 IAIN ANDERSON
2021 FIN HOPE
BAND
DUNCAN CAMPBELL OF OBAN MEMORIAL TROPHY
(BEST JUNIOR BAND)
2012 EWAN DOWIE & KYLE INNES
2013 CAMPBELL FLEMING & EWAN DOWIE
2014 EWAN DOWIE
2015 NO ENTRIES
2016 NO ENTRIES
2017 NO ENTRIES
2018 NO ENTRIES
2019 NO ENTRIES
2020 NO ENTRIES
2021 NO ENTRIES
OWN COMPOSITION
WILLIE WILSON CUP
1981 GRAHAM GEDDES
1982 RAYMOND LAIDLAW
1983 RAYMOND LAIDLAW
1984 MAUREEN ANDERSON
1985 DONALD SHAW
1986 ALAN MORRISON
1987 MARIE FIELDING = IAN LOWTHIAN
1988 GEORGE BURNS
1989 JOHN BURNS
1990 MICHAEL PHILIP
1991 JOHN BURNS
1992 ROBERT ROSS
1993 DAVID MILLWARD
1994 JOHN BURNS
1995 ALEX MORRISON
1996 ALEX MORRISON
1997 STEPHANIE BROUGH
1998 GEORGE BURNS
1999 MAUREEN RUTHERFORD
2000 MICHAEL PHILIP
2001 MICHAEL PHILIP
2002 MICHAEL PHILIP
2003 MAUREEN RUTHERFORD
2004 JOHN BURNS
2005 STUART CAMERON
2006 NICKY McMICHAN
2007 NICOL McLAREN
2008 MAGGIE ADAMSON
2009 SUSAN MacFADYEN
2010 MARIE FIELDING
2011 MAGGIE ADAMSON
2012 MARIE FIELDING
2013 EMMA DICKSON
2014 JOHN BURNS
2015 NICOL McLAREN
2016 GARY SUTHERLAND
2017 JENNIFER CRUICKSHANK
2018 JOHN BURNS
2019 MICHAEL PHILIP
2020 DUNCAN RITCHIE
2021 DUNCAN BLACK
OPEN ACCORDION & FIDDLE CLUB REPRESENTATIVE
BANCHORY ACCORDION & FIDDLE CLUB TROPHY
2018 BANCHORY ACCORDION & FIDDLE CLUB
2019 BIGGAR ACCORDION & FIDDLE CLUB
2020 BIGGAR ACCORDION & FIDDLE CLUB
2021 BIGGAR ACCORDION & FIDDLE CLUB
OPEN GAELIC WALTZ SOLO
DOROTHY PATTERSON MEMORIAL TROPHY
2017 SHONA MacFADYEN
2018 SUSAN MacFADYEN
2019 GRAHAM MacLENNAN
2020 CRAIG McFADYEN
2021 CRAIG PATON
40 & OVER TRADITIONAL ACCORDION SOLO
PROVOST'S CUP
2018 ALAN SMALL
2019 ALAN SMALL
2020 ALAN SMALL
2021 IAIN CATHCART
60 & OVER TRADITIONAL ACCORDION SOLO
ALAN SHUTE TROPHY
2020 ALAN SHUTE
2021 CHARLIE KIRKPATRICK
OPEN 6/8 PIPE MARCH SOLO
CHRISTINE HUNTER MEMORIAL TROPHY
2020 LYNNE MacIVER
2021 LYNNE MacIVER
UNDER 12 CLASSICAL ACCORDION SOLO
KELSO CUP
1979 EDWARD GALLEY
1980 IAN HUTSON
1981 DIANE ARMSTRONG
1982 TRACEY AITKEN
1983 FIONA KENNETH
1984 ANGELINE McCLOY
1985 SCOTT SNEDDON
1986 LINDSAY TORRIE
1987 LINDSAY TORRIE
1988 CRAIG SKINNER
1989 KEVIN SWINTON
1990 IAIN ANDERSON
1991 PHILIP COPLAND
1992 JILL BLACKBURN
1993 JILL BLACKBURN
1994 RITCHIE CRAIG
1995 RITCHIE CRAIG
1996 ELIZABETH STIRRAT
1997 ELIZABETH STIRRAT
1998 ELIZABETH STIRRAT
1999 ELIZABETH STIRRAT
2000 GEMMA COUPLAND
2001 JIM GOLD
2002 JOHN MORRISON
2003 GARY BLAIR Jnr
2004 CRAIG PATON
2005 REBEKAH MITCHELL
2006 DUNCAN MUIR
2007 EMMA DICKSON
2008 EMMA DICKSON
2009 ADAM GIBB
2010 ALEXANDER GIRLING
2011 ALEXANDER GIRLING
2012 INDIA SMITH
2013 NO ENTRIES
2014 INDIA SMITH
2015 ARCHIE MacKECHNIE
2016 INVER SHAND
2017 INVER SHAND
2018 BLYTHE SHAND
2019 INVER SHAND
2020 JAKE JOHNSTONE
2021 ALISTAIR ADAMSON
UNDER 14 CLASSICAL ACCORDION SOLO
ABERDEEN CUP
1978 ISABEL ROSIE
1979 DAVID WILSON
1980 JOHN DONALD
1981 IAN SKINNER
1982 GRAHAM JEFFREY
1983 UNA BRYSON
1984 DAVID PRESTON
1985 STUART LAW
1986 ANGELINE McCLOY
1987 GARY McEWEN
1988 ELIZABETH FLANAGAN
1989 LINDSAY TORRIE
1990 LINDSAY TORRIE
1991 ANDREW GORDON
1992 KIRSTY MacDONALD
1993 ROSS CARRUTHERS
1994 JILL BLACKBURN
1995 JILL BLACKBURN
1996 JULIE HAMILTON
1997 ROSS FLEMING
1998 KIRSTY FINDLATER
1999 TOM ORR
2000 TOM ORR
2001 NO ENTRIES
2002 ROBERT MENZIES
2003 KIRSTY HOBSON
2004 GARY BLAIR
2005 GARY BLAIR
2006 ANDREW MORTIMER
2007 CALUM MUIR
2008 DUNCAN MUIR
2009 NO ENTRIES
2010 EMMA DICKSON
2011 EMMA DICKSON
2012 NO ENTRIES
2013 No Competition
2014 No Competition
2015 No Competition
2016 No Competition
2017 No Competition
2018 No Competition
2019 CLELLAND SHAND
2020 DAISY ARNOLD
2021 INVER SHAND
UNDER 16 CLASSICAL ACCORDION SOLO
DUNDEE SHIELD
1978 IAIN HORSBURGH
1979 IAIN HORSBURGH
1980 JAMES SHARP
1981 YVONNE MATHIESON
1982 EDWARD GALLEY
1983 MARK KENNETH
1984 ELAINE HASTIE
1985 IAN LOWTHIAN
1986 DAVID PRESTON
1987 MARY FRASER
1988 RUSSELL TORRIE
1989 CRAIG COLRIANE
1990 ELIZABETH FLANAGAN
1991 SUZANNE COLRAINE
1992 ROSS LOTHIAN
1993 KEVIN SWINTON
1994 SARAH ARMSTRONG
1995 WILLIAM PATERSON
1996 JILL BLACKBURN
1997 DAVID NISBET
1998 NEAL GALBRAITH
1999 ROSS FLEMING
2000 JOHN LEIPER
2001 DAVID MacKENZIE
2002J ENNIFER MAXWELL
2003 CRAIG STEVENSON
2004 ROYA MacLEAN
2005 ROYA MacLEAN
2006 WILLIAM SCOTT
2007 WILLIAM SCOTT
2008 ANDREW MORTIMER
2009 ALISTAIR BARR
2010 NICOLA SMITH
2011 DUNCAN MUIR
2012 EMMA DICKSON
2013 EMMA DICKSON
2014 FRASER HEWITT
2015 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2016 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2017 KYLE ROWAN
2018 No Entries
2019 CLELLAND SHAND
2020 KYLE ANDERSON
2021 CLELLAND SHAND
OPEN CLASSICAL ACCORDION SOLO
JIMMY CLINKSCALE SHIELD
1978 STEWART WILSON
1979 NEIL COPLAND
1980 MARTIN DOBBIN
1981 SHONA MAITLAND
1982 SHONA MAITLAND
1983 SHONA MAITLAND
1984 ALAN PRESTON
1985 ALAN PRESTON
1986 ALAN PRESTON
1987 JAMES GRANT
1988 RUSSEL TORRIE
1989 RUSSEL TORRIE
1990 JAMES GRANT
1991 MICHAEL PATON
1992 SHONA MAITLAND
1993 BARRY HOWIESON
1994 ROSS LOTHIAN
1995 ROSS LOTHIAN
1996 GLENDA TAYLOR
1997 MARIE LEONARD
1998 PAUL CHAMBERLAIN
1999 DAVID NISBET
2000 ROSS FLEMING
2001 PAUL CHAMBERLAIN
2002 FIONA TITTERINGTON
2003 PAUL CHAMBERLAIN
2004 PAUL CHAMBERLAIN
2005 GRANT McFARLANE
2006 ALEXANDER YOUNG
2007 GRANT McFARLANE
2008 GRANT McFARLANE
2009 GRANT McFARLANE
2010 GRANT McFARLANE
2011 PAUL CAPALDI
2012 EMMA DICKSON
2013 SARAH ALEXANDER
2014 EMMA DICKSON
2015 EMMA DICKSON
2016 RYAN CORBETT
2017 RYAN CORBETT
2018 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2019 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2020 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2021 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
UNDER 16 CLASSICAL ACCORDION DUET
ALEX MACARTHUR CUPS
1978 SANDRA FAIRBAIRN/CAROL FAULDS
1979 IAIN HORSBURGH/CAROL FARQUHAR
1980 NORMA BRODIE/BOBBY GAVIN
1981 YVONNE MATHIESON/LYNN MATHIESON
1982 MAY TAYLOR/MARGO TAYLOR
1983 MARK KENNETH/FIONA KENNETH
1984 IAN LOWTHIAN/WENDY DAVIDSON
1985 SCOTT HIGGINSON/IAN BROWN
1986 STUART LAW/ANGELINE McCLOY
1987 STUART LAW/ANGELINE McCLOY
1988 LINDSAY TORRIE/RUSSEL TORRIE
1989 NO ENTRIES
1990 NO ENTRIES
1991 IAN SHEPHERD/STEWART WILSON
1992 ROSS LOTHIAN/KEVIN SWINTON
1993 VICKI CRAIG/JILL CRAIG
1994 KATIE DONALD/L WOOD
1995 VICKI CRAIG/JILL CRAIG
1996 DAVID NISBET/JILL BLACKBURN
1997 ALISON CARSWELL/ALASTAIR DUNNET
1998 RICHARD SMITH/ROBERT ALLISON
1999 KIRSTY FINDLATER/LISA McKENNAN
2000 TOM ORR/KIRSTY JOHNSON
2001 FIONA TITTERINGTON/JENNIFER MAXWELL
2002 NO ENTRIES
2003 KIRSTY HOBSON/CRAIG STEVENSON
2004 PAULA KELLY/GRANT McFARLANE
2005 GEMMA COUPLAND/CLAIRE NOBLE
2006 PAULA KELLY/GRANT McFARLANE
2007 NO ENTRIES
2008 ALISTAIR BARR/VALERIE BARR
2009 DUNCAN MUIR/ROY ANDERSON
2010 DUNCAN MUIR/ROY ANDERSON
2011 ADAM GIBB/EMMA DICKSON
2012 ANDREW ERSKINE/SAMANTHA ERSKINE
2013 ELLIE BORTHWICK/KATIE TODD
2014 INDIA SMITH/KYRA SMITH
2015 INDIA SMITH/KYLE ROWAN
2016 INDIA SMITH/KYLE ROWAN
2017 INDIA SMITH/ANNA SCOTT
2018 INDIA SMITH/ANNA SCOTT
2019 BLYTHE SHAND/JAKE JOHNSTONE
2020 CHARLOTTE HAMLET/DAISY ARNOLD
2021 CHARLOTTE HAMLET/DAISY ARNOLD
OPEN CLASSICAL DUET
DUNFERMLINE CUP
1978 NEIL COPLAND/ALLAN COPLAND
1979 JAMES BELL/STEWART WILSON
1980 NEIL COPLAND/ALLAN COPLAND
1981 MICHAEL PHILIP/DONNA BEVERIDGE
1982 STUART DUFF/DOUGLAS CAIRD
1983 RICHARD ROSS/ROY HENDRIE
1984 ALAN PRESTON/DAVID PRESTON
1985 SCOTT LESLIE/JAMES GRANT
1986 SCOTT LESLIE/JAMES GRANT
1987 MORAG CUNNINGHAM/JULIE FORSYTH
1988 STUART LAW/ANGELINE McCLOY
1989 STEPHEN McWHAN/ALAN McWHAN
1990 SUZANNE COLRAINE/CRAIG COLRAINE
1991 ROBERT MUIR/ROBERT HUTCHISON
1992 ROSS LOTHIAN/KEVIN SWINTON
1993 ROSS LOTHIAN/KEVIN SWINTON
1994 LYNNE BRADSHAW/ELIZABETH FLANAGAN
1995 KIRSTY MacDONALD/BRIAN AITCHISON
1996 SARAH ARMSTRONG/KATIE DONALD
1997 JENNIFER TAYLOR/ELIZABETH JONES
1998 JULIE HAMILTON/BLAIR GARDINER
1999 PAUL CHAMBERLAIN/DAVID NISBET
2000 BRIAN MacDONALD/CRAIG MacDONALD
2001 FIONA TITTERINGTON/JENNIFER MAXWELL
2002 FIONA TITTERINGTON/JENNIFER MAXWELL
2003 FIONA TITTERINGTON/JENNIFER MAXWELL
2004 FIONA TITTERINGTON/JENNIFER MAXWELL
2005 GRANT McFARLANE/PAULA KELLY
2006 GRANT McFARLANE/PAULA KELLY
2007 KIRSTEN McSPORRAN/REBEKAH MITCHELL
2008 GRANT McFARLANE/PAULA KELLY
2009 STUART SWINDELLS/ALEX YOUNG
2010 GRANT McFARLANE/PAULA KELLY
2011 ADAM GIBB/EMMA DICKSON
2012 ADAM GIBB/EMMA DICKSON
2013 DUNCAN MUIR/CLAIRE BLACK
2014 ADAM GIBB/EMMA DICKSON
2015 NO ENTRIES
2016 INDIA SMITH/KYLE ROWAN
2017 INDIA SMITH/ANNA SCOTT
2018 INDIA SMITH/ANNA SCOTT
2019 DARROCH WOOD/KYLE ANDERSON
2020 CHARLOTTE HAMLET/DAISY ARNOLD
2021 CHARLOTTE HAMLET/DAISY ARNOLD
OVERALL SENIOR FIDDLE CHAMPION
NAAFC ANGUS FITCHET TROPHY
1986 LORNA LEITCH
1987 REBECCA HUNTER
1988 REBECCA HUNTER
1989 MAUREEN TURNBULL
1990 ALASTAIR McCULLOCH
1991 ALASTAIR McCULLOCH
1992 FIONA BALLANTINE = NEIL DAWSON
1993 ALASTAIR McCULLOCH
1994 MAUREEN TURNBULL
1995 SUSAN MacKINTOSH
1996 SUSAN MacKINTOSH = MHAIRI SKINNER
1997 SUSAN MacKINTOSH
1998 STUART ROBERTSON = ELISABETH MacLAY
1999 IAIN ANDERSON
2000 IAIN ANDERSON
2001 NEIL ADAMS
2002 PERDY SYERS-GIBSON
2003 ROSS THOMSON
2004 IAIN ANDERSON = PERDY SYERS-GIBSON
2005 PERDY SYERS-GIBSON
2006 KATHRYN MATTHEWS = RAEMOND JAPPY
2007 RAEMOND JAPPY
2008 RAEMOND JAPPY = NICOLA AUCHNIE
2009 MAGGIE ADAMSON
2010 ERIN SMITH = ANNE NICOL
2011 MAGGIE ADAMSON
2012 MAGGIE ADAMSON
2013 MAGGIE ADAMSON
2014 MAGGIE ADAMSON
2015 MAGGIE ADAMSON
2016 MAGNUS WESTWELL
2017 ELLIE McLAREN
2018 SHONA MacFADYEN
2019 ANNE MITCHELL
2020 SHONA MacFADYEN
2021 ANNE MITCHELL
OVERALL JUNIOR FIDDLE CHAMPION
JUDITH LINTON TROPHY
2001 ERIN SMITH
2002 GEORGE SMITH
2003 GEORGE SMITH
2004 MAGGIE ADAMSON
2005 FIONA HENDERSON
2006 MAGGIE ADAMSON
2007 MAGGIE ADAMSON
2008 MAGGIE ADAMSON
2009 JACK WESTWELL
2010 HANNAH RENTON
2011 HANNAH RENTON
2012 GEORGE DAVIDSON
2013 HANNAH RENTON
2014 EILIDH MacLEOD
2015 MAGNUS WESTWELL
2016 ERYN RAE
2017 KIRSTY GRANT
2018 EMMA LEASK
2019 ANYA JOHNSTON
2020 TYLER MARTIN
2021 ASHLEY HAY
OVERALL SENIOR ACCORDION CHAMPION
BOBBY MacLEOD TROPHY
1985 ALAN MORRISON
1986 JENNIFER FORREST
1987 KAREN LEITCH
1988 JAMES COUTTS
1989 LYNN GOULD
1990 LINDSAY WEIR
1991 LYNNE CHRISTIE
1992 WILLIAM BRADLEY
1993 MHAIRI COUTTS
1994 SCOTT GORDON
1995 IAIN ANDERSON
1996 ANDREW GORDON
1997 MICHAEL PHILIP
1998 JOHN BURNS
1999 IAN SHEPHERD
2000 JANETTE MORRISON
2001 GRAEME MacKAY = LIAM STEWART
2002 GRAEME MacKAY
2003 LIAM STEWART
2004 LIAM STEWART
2005 JANETTE MORRISON
2006 LIAM STEWART
2007 TOM ORR
2008 TOM ORR
2009 MATTHEW MacLENNAN
2010 ANDREW GIBB
2011 MATTHEW MacLENNAN
2012 NEIL-ANGUS MACNEIL
2013 MATTHEW MacLENNAN
2014 JOHN BURNS
2015 EMMA DICKSON
2016 EMMA DICKSON
2017 ADIN GRAHAM
2018 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2019 SUSAN MacFADYEN
2020 CIORSTAIDH CHAIMBEUL
2021 BRUCE PEEBLES
OVERALL JUNIOR ACCORDION CHAMPION
ALEX LITTLE MEMORIAL TROPHY
2002 DAVID MacKENZIE
2003 SCOTT NICHOL
2004 ALEXANDER MacKENZIE
2005 ROYA MacLEAN
2006 ANDREW GIBB
2007 WILLIAM SCOTT
2008 CRAIG PATON
2009 STEVEN TODD
2010 STEVEN TODD
2011 ADAM GIBB
2012 ADAM GIBB
2013 ADAM GIBB
2014 KYLE ROWAN
2015 KYLE ROWAN
2016 KYLE ROWAN
2017 KYLE ROWAN
2018 MIKE LAURENSON
2019 CLELLAND SHAND
2020 KYLE ANDERSON
2021 CLELLAND SHAND
YOUNGEST BOY
JOHN McQUEEN MEDAL
1995 BRIAN MacDONALD
1996 BRIAN MacDONALD
1997 BRIAN MacDONALD
1998 JONATHAN BROWN
1999 MALCOLM WATSON
2000 EUAN GUERTS
2001 JIM GOLD
2002 JIM GOLD
2003 NEIL MORRAN
2004 NEIL JOSEPH MORRAN
2005 NEIL TOLLAN
2006 ADAM GIBB
2007 JAKE LAING
2008 SEAN ALLAN
2009 ALEXANDER GIRLING
2010 FIN RENTON
2011 FIN RENTON
2012 CAMERON McLAREN
2013 ARCHIE MacKECHNIE
2014 ARCHIE MacKECHNIE
2015 FIN HOPE
2016 FINDLAY GRAHAM
2017 FINDLAY GRAHAM
2018 FINDLAY GRAHAM
2019 FINDLAY GRAHAM
2020 ALISTAIR ADAMSON
2021 ALISTAIR ADAMSON
YOUNGEST GIRL
JOHN McQUEEN MEDAL
1995 GEMMA PATERSON
1996 ELIZABETH STIRRAT
1997 ELIZABETH STIRRAT
1998 ERIN SMITH
1999 KATHERINE BROOKE
2000 KATHERINE BROOKE
2001 KATHERINE BROOKE
2002 KERRY ALEXANDER
2003 SARAH ALEXANDER
2004 REBEKAH MITCHELL
2005 HANNAH MENZIES
2006 EMMA DICKSON
2007 EMMA DICKSON
2008 KATIE TODD
2009 SAVANNA KENNY/ANNA WESTWELL
2010 INDIA SMITH
2011 RHIANN MATTHEW
2012 RHIANN MATTHEW
2013 ALICE GIRLING
2014 ALICE GIRLING
2015 KIRSTY GRANT
2016 ROSAIDH MACKINTOSH
2017 ISLAY CATHCART
2018 GRACE HANNON
2019 EMILY GOLD
2020 EMILY GOLD
2021 ZARA CROSSAN
HIGHEST MARK OVERALL IN NAO (SCOTLAND AREA) FESTIVAL CLASSES
JOHN LAIDLAW MEMORIAL TROPHY
2020 KYLE ANDERSON
2021 No NAO Competitions
DISCONTINUED CLASSES
UNDER 10 CLASSICAL POLKA ACCORDION SOLO
TODHILLS TROPHY
(SECTION WITHDRAWN IN 2001)
1993 RITCHIE CRAIG
1994 RITCHIE CRAIG
1995 BRIAN MacDONALD
1996 BRIAN MacDONALD
1997 ELIZABETH STIRRAT
1998 NO ENTRIES
1999 NO ENTRIES
2000 NO ENTRIES
2001 Competition Withdrawn
UNDER 14 CLASSICAL POLKA ACCORDION SOLO
NEWTONGRANGE SHIELD
(SECTION WITHDRAWN IN 2013)
1991 KEVIN SWINTON
1992 JILL BLACKBURN
1993 JILL BLACKBURN
1994 JILL BLACKBURN
1995 JILL BLACKBURN
1996 GORDON SHAW
1997 RICHARD SMITH
1998 RICHARD SMITH
1999 ELIZABETH STIRRAT
2000 DAVID MacKENZIE
2001 JIM GOLD
2002 JOHN MORRISON
2003 GARY BLAIR Jnr
2004 JOHN MORRISON
2005 GARY BLAIR Jnr
2006 ANDREW MORTIMER
2007 CALUM MUIR
2008 STEVEN TODD
2009 ROY ANDERSON
2010 ALEX STUART
2011 EMMA DICKSON
2012 KYLE INNES
2013 Competition Withdrawn
UNDER 12 CLASSICAL POLKA ACCORDION SOLO
NEWTONGRANGE SHIELD
(SECTION WITHDRAWN IN 2019)
2013 CAMERON McLAREN
2014 ARCHIE MacKECHNIE
2015 NO ENTRIES
2016 ALICE GIRLING
2017 CLELLAND SHAND
2018 INVER SHAND
2019 Competition Withdrawn
UNDER 16 CLASSICAL POLKA ACCORDION SOLO
ABERDEEN CUP
(SECTION WITHDRAWN IN 2019)
2013 ALEX STEWART
2014 KYLE ROWAN
2015 EWAN DOWIE
2016 KYLE ROWAN
2017 KYLE ROWAN
2018 CLELLAND SHAND
2019 Competition Withdrawn
OPEN CLASSICAL POLKA ACCORDION SOLO
TIGH NA GORM CUP
(SECTION WITHDRAWN IN 2019)
1991 LYNNE BRADSHAW
1992 CRAIG DRYSDALE
1993 BARRY HOWIESON
1994 BARRY HOWIESON
1995 ELIZABETH FLANAGAN
1996 DAVID NISBET
1997 GLENDA TAYLOR
1998 RICHARD SMITH
1999 LYNDSAY-ANN ALLAN
2000 ROBIN HAMILTON
2001 NICKY McMICHAN
2002 TOM ORR
2003 PAUL CHAMBERLAIN
2004 ROYA MacLEAN
2005 ROYA MacLEAN
2006 ELIZABETH STIRRAT
2007 ALAN SHUTE
2008 GRANT McFARLANE
2009 ADELE QUEEN
2010 PAUL CAPALDI
2011 WILLIAM SCOTT
2012 PAUL CAPALDI
2013 LEONARD BROWN
2014 ADAM GIBB
2015 ADAM GIBB
2016 EMMA DICKSON
2017 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2018 ALAN SMALL
2019 Competition Withdrawn
UNDER 14 CLASSICAL MUSETTE ACCORDION SOLO
JOHN LAIDLAW MEMORIAL TROPHY
(SECTION WITHDRAWN IN 2013)
1999 CRAIG MacDONALD
2000 MORGAN LESLIE
2001 GEMMA COUPLAND
2002 SCOTT NICHOL
2003 GARY BLAIR Jnr
2004 GEMMA COUPLAND
2005 ANDREW MORTIMER
2006 ANDREW MORTIMER
2007 REBEKAH MITCHELL
2008 CALUM MUIR
2009 DUNCAN MUIR
2010 ALEX STEWART
2011 ALEX STEWART
2012 KYLE INNES
2013 Competition Withdrawn
UNDER 12 CLASSICAL MUSETTE ACCORDION SOLO
JOHN LAIDLAW MEMORIAL TROPHY
(SECTION WITHDRAWN IN 2019)
2013 ANDREW ERSKINE
2014 INDIA SMITH
2015 NO ENTRIES
2016 CLELLAND SHAND
2017 CLELLAND SHAND
2018 INVER SHAND
2019 Competition Withdrawn
UNDER 16 CLASSICAL MUSETTE ACCORDION SOLO
GEORGE & MARGARET SMITH SHIELD
(SECTION WITHDRAWN IN 2019)
2013 ADAM GIBB
2014 KYLE ROWAN
2015 EWAN DOWIE
2016 EWAN DOWIE
2017 KYLE ROWAN
2018 CLELLAND SHAND
2019 Competition Withdrawn
OPEN CLASSICAL MUSETTE ACCORDION SOLO
CHRISTINE HUNTER MEMORIAL TROPHY
(SECTION WITHDRAWN IN 2019)
1999 COLIN BROWN
2000 JOHN BURNS
2001 JOHN BURNS
2002 TOM ORR
2003 PAUL CHAMBERLAIN
2004 JOHN BURNS
2005 DAVID MacKENZIE
2006 ELIZABETH STIRRAT
2007 WILLIAM SCOTT
2008 CRAIG PATON
2009 WILLIAM SCOTT
2010 CRAIG PATON
2011 PAUL CAPALDI
2012 PAUL CAPALDI
2013 PAUL CAPALDI
2014 PAUL CAPALDI
2015 EMMA DICKSON
2016 EMMA DICKSON
2017 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2018 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2019 Competition Withdrawn
ACCORDION SHOWBAND
PROVOST'S CUP
(SECTION WITHDRAWN IN 2018)
2013 KEITH DICKSON ACCORDION SHOWBAND
2014 JIMMY BLAIR ACCORDION ORCHESTRA
2015 NO ENTRIES
2016 NO ENTRIES
2017 NO ENTRIES
2018 Competition Withdrawn
UNDER 13 CLASSICAL ACCORDION DUET
BEITH & DISTRICT CLUB CUPS
(SECTION WITHDRAWN IN 2019)
1993 BLAIR GARDINER/ALISON CARSWELL
1994 JILL BLACKBURN/DAVID NISBET
1995 CRAIG MacDONALD/BRIAN MacDONALD
1996 CRAIG MacDONALD/BRIAN MacDONALD
1997 CRAIG MacDONALD/BRIAN MacDONALD
1998 CRAIG MacDONALD/BRIAN MacDONALD
1999 TOM ORR/KIRSTY JOHNSON
2000 NO ENTRIES
2001 ROBERT MENZIES/JIM GOLD
2002 ROBERT MENZIES/JIM GOLD
2003 GARY BLAIR Jnr/ANDREW MORTIMER
2004 ANDREW MORTIMER/GARY BLAIR
2005 DUNCAN & ARLENE McNAUGHT
2006 NO ENTRIES
2007 NO ENTRIES
2008 NO ENTRIES
2009 EMMA DICKSON/ADAM GIBB
2010 ADAM GIBB/EMMA DICKSON
2011 CAMERON DUNCAN /GRACE IRELAND
2012 ALAN ROWAN/KYLE ROWAN
2013 ALAN ROWAN/KYLE ROWAN
2014 NO ENTRIES
2015 NO ENTRIES
2016 CLELLAND SHAND/INVER SHAND
2017 CLELLAND SHAND/INVER SHAND
2018 CLELLAND SHAND/INVER SHAND
2019 Competition Withdrawn
OPEN RSCDS SOLO
RSCDS DANCE TROPHY
(SECTION WITHDRAWN IN 2021)
2010 SUSAN MacFADYEN
2011 SUSAN MacFADYEN
2012 SHONA MacFADYEN
2013 SHONA MacFADYEN
2014 PAUL CAPALDI
2015 CATHERINE SPEIGHT
2016 CATHERINE SPEIGHT
2017 CATHERINE SPEIGHT
2018 SHONA MacFADYEN
2019 SHONA MacFADYEN
2020 CIORSTAIDH CHAIMBEUL
2021 Competition Withdrawn
OPEN FIDDLE COMPOSER SOLO
BANCHORY STRATHSPEY & REEL SOCIETY TROPHY
(SECTION WITHDRAWN IN 2021)
1996 LAURA McGHEE
1997 PATSY REID
1998 PATSY REID
1999 PATSY REID
2000 CLARE GULLAN
2001 INGRID HAMMOND
2002 GRAEME DAVIDSON
2003 GEORGE SMITH
2004 GRAEME DAVIDSON
2005 GEMMA DONALD
2006 GEMMA DONALD
2007 AIDAN BROADBRIDGE
2008 GRAHAM MacKENZIE
2009 GRAHAM MacKENZIE
2010 ERIN SMITH
2011 MAGGIE ADAMSON
2012 MAGGIE ADAMSON
2013 MAGGIE ADAMSON
2014 SHONA MacFADYEN
2015 MAGGIE ADAMSON
2016 SHONA MacFADYEN
2017 SHONA MacFADYEN
2018 ELLIE McLAREN
2019 SHONA MacFADYEN
2020 SHONA MacFADYEN
2021 Competition Withdrawn
OPEN ACCORDION COMPOSER SOLO
TODHILLS TROPHY
(SECTION WITHDRAWN IN 2021)
2001 LIAM STEWART
2002 SUSAN MacFADYEN
2003 TOM ORR
2004 TOM ORR
2005 GARY SUTHERLAND
2006 GARY SUTHERLAND
2007 TOM ORR
2008 SUSAN MacFADYEN
2009 MATTHEW MacLENNAN
2010 GARY SUTHERLAND
2011 DAVID KENNEDY
2012 EMMA DICKSON
2013 EMMA DICKSON
2014 EMMA DICKSON
2015 RYAN CORBETT
2016 EMMA DICKSON
2017 MIKE LAURENSON
2018 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2019 CIORSTAIDH-SARAH CHAIMBEUL
2020 SUSAN MacFADYEN
2021 Competition Withdrawn